femmes logo

Jak vypadají neštovice u dětí: příznaky a projevy

10. 3. 2023
neštovice u dětí

Obsah

Neštovice jsou běžným onemocněním, které postihuje zejména děti. Jsou způsobeny virem varicella-zoster, který se šíří kapénkovou infekcí. Neštovice jsou charakteristické vyrážkou po celém těle a silným svěděním, které může být pro děti velmi nepříjemné. Včasná diagnostika a léčba mohou pomoci minimalizovat komplikace spojené s tímto onemocněním. V tomto článku se zaměříme na příznaky a projevy neštovic u dětí, možné komplikace a způsoby léčby. Pokud máte podezření, že vaše dítě má neštovice, je důležité konzultovat situaci s lékařem a přijmout opatření k minimalizaci šíření infekce.

Příznaky neštovic u dětí

Typickým prvním příznakem neštovic je horečka a únava. O několik dní později se na těle objevuje charakteristická vyrážka ve formě malých pupínků, které se rychle mění v puchýřky naplněné tekutinou. Tyto puchýřky se mohou rozšiřovat až na velikost hrášku a postupně se stávají kůží pokrytými krusty. Vyrážka se nejčastěji objevuje na trupu, obličeji, rukou a nohou, ale může se vyskytnout i jinde na těle.

Kromě vyrážky mohou děti s neštovicemi mít i další příznaky, jako je silné svědění, bolesti hlavy, bolest v krku, ztráta chuti k jídlu a bolesti břicha. V případě, že se vyrážka objeví v ústech, může být pro dítě velmi bolestivá a může mít potíže s jídlem a pitím.

Důležité je také vědět, že neštovice jsou velmi nakažlivé a mohou se snadno šířit zejména mezi dětmi. Pokud máte podezření, že vaše dítě má neštovice, je důležité okamžitě zahájit opatření ke snížení rizika dalšího šíření infekce. Dbejte na správnou hygienu a minimalizujte kontakt s ostatními dětmi, dokud vyrážka nezmizí a dítě nevyléčí.

Projevy neštovic u dětí

Neštovice jsou poměrně běžné onemocnění u dětí, zejména ve věku od 2 do 8 let. I když jsou neštovice obvykle neškodné, mohou způsobit některé komplikace, zejména u dětí s oslabenou imunitou. Mezi tyto komplikace patří například bakteriální infekce pokožky, zánět plic, zánět mozku nebo dokonce ztráta zraku.

Prevence neštovic je velmi důležitá. Je proto doporučeno, aby se děti nechaly očkovat proti této nemoci, pokud to není kontraindikováno jejich zdravotním stavem. Očkování je velmi účinné a může pomoci minimalizovat riziko výskytu neštovic nebo zmírnit průběh nemoci v případě, že k infekci dojde.

Pokud se u vašeho dítěte objeví příznaky neštovic, je důležité konzultovat situaci s lékařem a přijmout opatření k minimalizaci šíření infekce. Je také důležité dodržovat všechna doporučení lékaře ohledně léčby a péče o postiženou kůži. Dbejte na to, aby dítě zůstalo doma, dokud se neuzdraví a nepřestane být nakažlivé pro ostatní děti.

Jak lze léčit neštovice u dětí

Léčba neštovic u dětí se zaměřuje především na zmírnění příznaků a minimalizaci rizika komplikací. Pokud je to nutné, může být dítěti předepsáno antivirotikum, které pomůže zkrátit dobu trvání onemocnění a snížit intenzitu příznaků. Nicméně, většina příznaků neštovic u dětí se obvykle řeší pomocí jiných způsobů.

Proti svědění a podráždění kůže se obvykle používají krémy a masti s obsahem mentolu, kamfory nebo fenolů. Tyto látky pomáhají snížit intenzitu svědění a zklidnit postiženou kůži. Dbejte na to, aby byly krémy aplikovány v souladu s doporučením lékaře a dbejte na správnou hygienu, aby se minimalizovalo riziko další infekce.

Důležitou součástí léčby je také zajištění adekvátního pitného režimu, aby se minimalizovalo riziko dehydratace. Dbejte na to, aby vaše dítě pilo dostatek tekutin, ideálně vodu, ovocné šťávy nebo bylinkové čaje bez cukru.

Dětem s neštovicemi se obvykle doporučuje klidový režim a omezit fyzickou aktivitu, aby se minimalizovalo riziko rozšíření vyrážky a dalších komplikací. Pokud jsou příznaky neštovic u dítěte velmi intenzivní a způsobují mu velké potíže, může být předepsán symptomatický lék proti bolesti a horečce, jako je například paracetamol.

V každém případě je důležité konzultovat situaci s lékařem, pokud si nejste jisti, jak léčit příznaky neštovic u vašeho dítěte. Lékař vám může poskytnout konkrétní doporučení ohledně léčby, péče o postiženou kůži a jak minimalizovat riziko komplikací spojených s tímto onemocněním.

Závěr

Závěrem lze shrnout, že neštovice jsou běžným onemocněním, které postihuje zejména děti. Jsou způsobeny virem varicella-zoster a jsou charakteristické vyrážkou po celém těle a silným svěděním. I když jsou neštovice obvykle neškodné, mohou způsobit některé komplikace, zejména u dětí s oslabenou imunitou.

Prevence neštovic je velmi důležitá a většina dětí se může nechat očkovat proti této nemoci. Léčba neštovic u dětí se zaměřuje především na zmírnění příznaků a minimalizaci rizika komplikací. Pokud si nejste jisti, jak léčit příznaky neštovic u vašeho dítěte, je důležité konzultovat situaci s lékařem.

Důležité je také dodržovat všechna doporučení lékaře ohledně péče o postiženou kůži a minimalizovat riziko dalšího šíření infekce. Včasná diagnostika a léčba mohou pomoci minimalizovat komplikace spojené s tímto onemocněním a zajistit rychlé uzdravení vašeho dítěte.


Mohlo by vás také zajímat:

děti
Femmes.cz – Copyright © 2024