femmes logo

Bojujte spánkem proti vráskám

29. 11. 2023

Obsah

Věděli jste, že vrásky se mohou tvořit i při spánku? Eliminovat výskyt vrásek můžete nejen kosmetikou, ale také spánkem, který nebude zatěžovat váš organismus. Jak tedy jím bojovat proti vráskám?

Jakou spojitost má spánek a vrásky?

Když si představíme vrásky, většinou se nám vybaví ty, které jsou způsobené naší mimikou, tedy mimické. Vrásky můžeme rozdělit hned do několika druhů podle jejich příčiny. Jedna z nejlogičtějších je přirozené stárnutí pleti. Stárnutí neovlivníme, jeho vlivy ale můžeme snižovat správnou kosmetikou a péčí o pleť. Nicméně existuje celá řada dalších příčin, které dokážeme eliminovat a vráskám tak předcházet. 

Vrásky mohou vznikat dehydratací, kouřením nebo nepoužíváním opalovacího krému každý den. Dále se tvoří vrásky stresem. A co tedy spánek? Ten může ovlivňovat vrásky hned dvěma způsoby. Prvním je jeho nedostatek. Odborníci z lékařského střediska University Hospitals při studii z roku 2013 přišli na to, že ženy, které spaly doporučených osm hodin denně, měly o polovinu méně vrásek než ženy, které byly spánkově deprivované. 

Spánek je důležitý pro regeneraci celého těla, tedy i kůže. Při spánku se zvyšuje průtok krve kůží. Krev dodává pleti kyslík a živiny, a díky tomu udržuje její elasticitu. Zdravý spánek pozitivně působí i na náš imunitní systém, který ovlivňuje produkci a kvalitu kolagenu. Jeho nedostatek snižuje elasticitu kůže, která je klíčová v boji proti vráskám. 

Ale ani osm hodin spánku nás nemusí před vráskami ochránit. Záleží totiž také na tom, jak spíme. Pokud spíme na břiše nebo boku, vytváříme na tvář, krk i dekolt tlak, který dlouhodobě vede k tvorbě vrásek. Tyto “mechanické” vrásky lze snadno poznat, protože jsou často na obličeji svisle dolů.

Zdroj: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/zena-relaxace-postel-loznice-3807624/

Proč přestat spát na břiše a boku

Spánek na břiše je odborníky považován za ten nejméně zdravý. Důvodů k tomu mají hned několik. Při spaní na břiše máme páteř přetočenou do velmi nepřirozené polohy. Dále si pak tlačíme na své orgány. Pokud tedy spíme na břiše, čekají nás ve stáří větší zdravotní komplikace než ty, co spí v jiné poloze. Navíc, jak už jsme vysvětlili výše, vznikají nám více vrásky. Spaní na boku je považováno za zdravější, nicméně vrásky při něm stále vznikají, proto je nejideálnější spánek na zádech. Nejen, že je to nejzdravější spánková poloha, ale také eliminuje tvorbu vrásek.


Mohlo by vás také zajímat:

krása
Femmes.cz – Copyright © 2024