femmes logo

Emaily pro začátečníky – jak napsat správně email?

3. 2. 2023
psaní emailu

Obsah

E-maily jsou dnes jedním z nejdůležitějších způsobů komunikace v pracovním světě. Ačkoli mohou být e-maily užitečné a efektivní, mohou také být zdrojem stresu a nejasností, zejména pro začátečníky. Následující rady vám pomohou správně napsat e-mail.

Tipy, jak napsat email

  1. Zjistěte, komu e-mail posíláte. Ujistěte se, že máte e-mailovou adresu správné osoby nebo skupiny lidí, kterým chcete e-mail poslat. 
  1. Vytvořte výstižný předmět. Předmět e-mailu by měl být stručný a výstižný, aby odrážel hlavní téma e-mailu.
  1. Buďte formální. V pracovním prostředí je vhodné být formální a profesionální, takže se vyhněte používání neformálního jazyka nebo slangových výrazů. 
  1. Stručně a jasně se vyjádřete. E-maily by měly být krátké a jasné, aby bylo zřejmé, o čem se e-mail týká a co se od příjemce očekává.
  1. Použijte odstavce. Dlouhé bloky textu mohou být obtížné na čtení, takže rozdělte svůj e-mail do odstavců, aby byl snadněji srozumitelný. 
  1. Použijte přílohy pouze tehdy, kdy je to nutné. Používejte přílohy, jen když je to nezbytné, abyste zabránili zbytečnému zahlcení e-mailem. 
  1. Zkontrolujte svůj e-mail před odesláním. Před odesláním e-mailu si jej pečlivě přečtěte, abyste se ujistili, že je gramaticky správný a že obsahuje vše, co má. Zkontrolujte, zda jste v e-mailu uvedli všechny potřebné informace a zda jsou všechny odkazy a přílohy správně připojené. 
  1. Použijte podpis. Přidejte svůj profesionální podpis do e-mailu, který obsahuje vaše jméno, pozici a kontaktní informace. 
  1. Odesílejte e-maily v pracovní době. Ujistěte se, že e-maily odesíláte během pracovní doby, abyste neobtěžovali příjemce mimo pracovní hodiny. 
  1. Zůstaňte k dispozici pro odpověď. Pokud očekáváte odpověď na e-mail, ujistěte se, že jste k dispozici, abyste mohli rychle reagovat na jakékoli otázky nebo požadavky. 

Ukázka emailu pro reklamaci zboží

Předmět: reklamace zboží [název nebo kód produktu]

Vážený [jméno společnosti],

Jmenuji se [vaše jméno] a jsem zákazníkem vaší společnosti. Chtěl bych podat reklamaci na zboží, které jsem zakoupil v [datum a místo nákupu].

Konkrétně se jedná o [popis zboží], které se ukázalo být vadné [popište problém]. Byl jsem velmi zklamán tím, že zboží nefungovalo správně, a proto bych rád požádal o náhradu nebo opravu.

Přikládám fotografie a další relevantní dokumenty k podpoře mé reklamace. Doufám, že se mi podaří vyřešit tento problém co nejdříve.

Předem děkuji za brzké vyřízení mé žádosti.

S pozdravem,

[vaše jméno]

Ukázka emailu určeného kolegovi v zaměstnání (vykání)

Předmět: Požadavek na schůzku k projektu X

Dobrý den [jméno kolegy],

Ráda bych Vás požádala o schůzku, abychom mohly diskutovat o projektu X. Mám několik otázek a nápadů, které bych s Vámi ráda projednala.

Je pro Vás vhodný termín v příštím týdnu? Prosím o potvrzení nebo navržení jiného termínu.

Předem děkuji za Vaši odpověď,

[Jméno]

Ukázka emailu určeného kolegovi v zaměstnání (tykání)

Předmět: Žádost o pomoc s projektem Y

Ahoj [jméno kolega],

Jak se máš? Doufám, že dobře. Potřeboval bych tvoji pomoc s projektem Y. Mám několik otázek a nejsem si jistý, jak postupovat dál. Můžeš mi pomoct?

Dej mi prosím vědět, jestli máš čas na schůzku, případně kdy, nebo jestli máš nějaké tipy, jak postupovat.

Díky moc,

[Jméno]

Ukázka emailu určeného zaměstnancům

Předmět: informace k teambuildingu 10. 2. 2023

Zdravím,

doufám, že se máte dobře. Chtěl bych Vám zaslat informace ohledně naší připravované firemní akce. Akce se bude konat ve čtvrtek 10. února od 9:00 a bude zahrnovat teambuildingové aktivity a oběd.

Všichni zaměstnanci jsou srdečně zváni, aby se zúčastnili. Prosím, zvažte svou účast a dejte mi vědět, zda budete moci přijít, nejpozději do úterý 8. února.

S pozdravem, [Jméno nadřízeného]

Závěr:

Závěrem lze říci, že e-maily jsou důležitou součástí pracovního světa a správným způsobem napsaný e-mail může významně pomoci komunikaci a řešení úkolů. Je důležité být formální, stručný a jasný, používat odstavce, přílohy jen když je to nutné, zkontrolovat e-mail před odesláním, používat podpis a odesílat e-maily v pracovní době. 


Mohlo by vás také zajímat:

seberozvoj
Femmes.cz – Copyright © 2024