femmes logo

Jak správně kombinovat stravu a cvičení pro růst svalové hmoty

9. 2. 2023
Jak kombinovat stravu a cvičení pro růst svalové hmoty

Obsah

Kombinace správné stravy a cvičení je klíčovým faktorem pro růst svalové hmoty. Zde je několik tipů, jak to udělat správně.

Jak se stravovat pro růst svalové hmoty

  1. Zajistěte si dostatečný příjem kalorií: Pro růst svalů je nutné přijímat více kalorií, než tělo spotřebovává. Doporučuje se přijmout asi 20 až 25 kalorií na kilogram tělesné hmotnosti denně. 
  1. Konzumujte dostatek bílkovin: Bílkoviny jsou základním stavebním materiálem svalů, a tak je důležité je přijímat ve správném množství. Doporučuje se konzumovat asi 0,8 až 2 gramy bílkovin na kilogram tělesné hmotnosti denně. 
  1. Přidejte do svého jídelníčku komplexní sacharidy: Tyto sacharidy jsou důležité pro dodávání energie během cvičení a také pro udržení hladiny glykémie, kterou svaly potřebují. Zdrojem komplexních sacharidů jsou například celozrnné produkty, zelenina a luštěniny. 
  1. Zásobte se zdravými tuky: Zdravé tuky jsou nezbytné pro zdraví organismu a také pomáhají při růstu svalové hmoty. Tyto tuky lze najít například v avokádu, ořechách a semenech. 
  1. Doplňte stravu o multivitaminové a minerální doplňky: Tyto doplňky mohou pomoci při růstu svalové hmoty, ale nejsou nezbytné pokud je strava vyvážená a bohatá na živiny. 

Jak cvičit pro růst svalové hmoty

Cvičení je dalším klíčovým faktorem pro růst svalů. Doporučuje se cvičit 3 až 4x týdně s důrazem na komplexní cviky, jako jsou dřepy, dead lifty, bench press a tlaky nad hlavou. Cvičte s těžšími váhami a snažte se postupně zvyšovat váhu. Cvičení by mělo trvat 45 až 60 minut a mělo by být provedeno s dostatečným odpočinkem mezi sériemi, aby došlo k regeneraci svalů. 

Tipy na závěr

Kromě cvičení je také důležité vyhýbat se stresu a dodržovat dostatečný spánek, protože to má vliv na růst svalů. Doporučuje se spát 7 až 9 hodin denně. V závěru je nutné zmínit, že proces růstu svalů je dlouhodobý a vyžaduje trpělivost a vytrvalost. Je důležité držet se zdravého jídelníčku a pravidelného cvičení, abyste dosáhli stanovených cílů. 

Výsledky se mohou u každého lišit, ale správná kombinace stravy a cvičení je nejlepší způsob, jak podpořit růst svalové hmoty. Nezapomeňte také na individuální potřeby a cíle a v případě potřeby se poradit s odborníkem na výživu a cvičení. 


Mohlo by vás také zajímat:

krása
Femmes.cz – Copyright © 2024