femmes logo

Jak ušetřit na letní dovolené?

7. 6. 2023
Letní dovolená

Obsah

Letní dovolená je tradičním obdobím odpočinku a poznávání cizích zemí. Nemusí se ovšem jednat o nejlevnější aktivitu. Na druhou stranu existuje mnoho možností, jak za letní dovolenou ušetřit. 

Zaměřte se na levnější alternativy dopravy

Cestování vlastním autem sice může být nejkomfortnější, na druhou stranu rozhodně nepatří k nejlevnějším způsobům dopravy na letní dovolenou. Jaké tedy máte další možnosti?

 • Vlak – po kolejích se můžete dostat do mnoha (nejen) evropských destinací. Vlakem se lze vydat např. do Chorvatska, přičemž jediný přímý spoj z ČR zajišťuje společnost RegioJet. Jede do Rijeky, Záhřebu nebo Ogulinu a cena jízdenky zpravidla začíná na 690 Kč.
 • Letadlo – zaměřit se můžete také na levné letenky, na které se specializují různé portály jako např. Kiwi.com. Pokud budete mít štěstí, můžete letět do různých destinací opravdu levně.
 • Autobus – výhodně lze na dovolenou vyrazit také autobusem. U některých dopravců, jako je např. FlixBus, je možné cestovat po Evropě výhodněji se skupinovou slevou. Taková akce ovšem často platí pro 10 a více osob.

Vyhledejte si levnější ubytování

Nemalou položku z rozpočtu na letní dovolenou může představovat ubytování v cílové destinaci. I tuto položku ale lze snížit, a to někdy i poměrně výrazně. Jak na to?

 • Last minute – ubytování na poslední chvíli aktuálně nabízí mnoho hotelů, hostelů a dalších ubytovacích prostor, přičemž takové bydlení může být opravdu výhodné. 
 • Cashback – speciální forma slevové akce, při které vám je část utracených peněz vrácena na účet. Využít ji lze i při ubytování. Existuje totiž např. sleva na Booking.com, což je největší rezervační portál na světě, který vám navíc může sám o sobě zajistit výhodnější ubytování.
 • Webové služby – kromě Booking.com lze využít i další webové služby jako Airbnb, jež zprostředkovávají pronájem ubytování. Výhodné může být např. vytvoření rezervace co nejdříve, nebo naopak co nejpozději. 

Nepodceňujte výhodnou směnu peněz 

Ačkoli si mnozí turisté vezou do cílové destinace kila řízků, stejně se s největší pravděpodobností nevyhnou utrácení peněz přímo na místě. Ušetřit za letní dovolenou tak lze i díky výhodné směně peněz.

 • Vyhněte se bankám – banky často klientům nabízejí vyšší kurzy a pravidlem jsou navíc i další poplatky za směnu peněz. Proto je vhodnější zaměřit se na nebankovní poskytovatele směny.
 • Revolut – finanční technologická společnost, s jejíž kartou lze získat výhodu hlavně u zahraničních plateb a měn. Na jedné kartě navíc můžete mít nahráno až 30 měn. Výhodou je i výběr z bankomatů zdarma. Ovšem pozor! O víkendech bývají kurzy méně příznivé.
 • Wise – platforma dříve známá jako TransferWise, díky níž lze činit zahraniční převody a platby debetní kartou v různých měnách levněji (někdy výrazně) než u bankovních domů.

Další tipy, jak ušetřit na letní dovolené 

Jak je patrné z předešlých řádků, dovolená v zahraničí nemusí být nutně finančně náročná. Na závěr pro vás navíc máme další tipy, které vám mohou zajistit zajímavou finanční úsporu.

 • Levnější destinace – výhodnější mohou být země blízké (Polsko), nicméně za nejlevnější destinaci v rámci Evropy je považována Albánie, která je navíc plná přírodních krás. Doporučit vám ale lze i Bulharsko, případně jih Itálie, který je levnější než sever Apeninského poloostrova.
 • Vyvarujte se tourist trap – jedná se o zařízení, jejichž cílem je přilákat turisty, resp. jejich peníze. Tzv. „turistické pasti“ obvykle poskytují předražené služby, zábavu, jídlo, suvenýry a další produkty. Buďte tedy obezřetní.

Neutrácejte – pokud skutečně nemáte peněz nazbyt, v cílové destinaci se snažte co nejméně utrácet. Cestovat zde např. můžete po svých, navíc není nutné jíst v restauracích (alespoň ne příliš často) a nejlepšími suvenýry budou tak jako tak vaše zážitky.


Mohlo by vás také zajímat:

volný čas
Femmes.cz – Copyright © 2024