femmes logo

Jak pěstovat květiny a bylinky v truhlících

21. 2. 2023
Jak pěstovat květiny a bylinky v truhlících

Obsah

Pěstování květin a bylinek v truhlících může být skvělou možností pro lidi, kteří nemají k dispozici zahradu nebo prostor pro založení záhonů. Tento způsob pěstování vám umožní vytvořit si zahradu na balkóně, terase, nebo dokonce na okenním parapetu. Následující informace vám pomohou s výběrem vhodných rostlin, truhlíků a správným postupem při pěstování.

Výběr truhlíků a rostlin

Při výběru truhlíku se zaměřte na jeho velikost. Velký truhlík je ideální pro rostliny, které potřebují mnoho místa pro kořeny, zatímco menší truhlík bude stačit pro menší rostliny a bylinky. Truhlík by měl být vyroben z kvalitního materiálu, který odolává povětrnostním vlivům. Dřevo, kov, nebo keramika jsou populární volbou.

Při výběru rostlin zvažte, jaký typ chcete pěstovat. Některé rostliny jsou lépe přizpůsobeny k pěstování v truhlících než jiné. Pro menší truhlíky jsou ideální bylinky, jako je bazalka, petržel, tymián nebo oregano. Květiny, jako jsou muškáty, begonie nebo petunie, jsou také oblíbené pro pěstování v truhlících.

Příprava truhlíku a půdy

Před výsadbou rostlin se ujistěte, že má truhlík dostatečnou drenážní vrstvu, aby se zabránilo zamokření kořenů rostlin. Na dně truhlíku vytvořte vrstvu štěrků nebo písku. Pokud truhlík nemá otvory na dně, můžete si je vyvrtat sami.

Poté přidejte do truhlíku vrstvu substrátu, který se skládá z rovnoměrné směsi zahradní půdy, kompostu a perlitu. Tato směs poskytne rostlinám dostatek živin a zároveň bude dobře odvodňovat vodu.

Výsadba květin a bylinek v truhlících

Před výsadbou rostlin je dobré je nechat půdu v truhlíku trochu proschnout, aby kořeny mohly být snadněji umístěny do půdy. Poté zvolte správnou vzdálenost mezi rostlinami a rovnoměrně je rozložte po celé ploše truhlíku. Ujistěte se, že kořeny jsou dobře pokryté půdou a že nejsou vyschlé. Poté zalejte rostliny vodou.

Péče o rostliny

Péče o rostliny v truhlících zahrnuje zálivku, hnojení a občasné odstranění vadných částí rostlin. Zalévejte rostliny pravidelně, ale ne příliš často. Snažte se udržovat vlhkost půdy rovnoměrnou, aby kořeny mohly absorbovat dostatek vody. Při hnojení se ujistěte, že používáte hnojivo vhodné pro konkrétní druh rostliny.

Závěr

Pěstování květin a bylinek v truhlících je skvělý způsob, jak si vytvořit zahradu i bez velkého prostoru. Správná volba truhlíků a rostlin, a správný postup při přípravě půdy a výsadbě jsou klíčové pro úspěšné pěstování. S pravidelnou péčí o rostliny se můžete těšit na krásné květiny a chutné bylinky, které vám dodají radost a chuť do jídel.


Mohlo by vás také zajímat:

volný čas
Femmes.cz – Copyright © 2024