femmes logo

Jóga doma: 10 jednoduchých pozic pro začátečníky

22. 2. 2023
jóga doma

Obsah

Jóga je jednou z nejstarších a nejúčinnějších metod pro uvolnění těla i mysli. Tato starodávná praxe z Indie se dnes těší velké oblibě po celém světě. Pokud jste začátečníkem a máte zájem o jógu, ale nechcete se zatím zapsat do kurzu, můžete vyzkoušet jógu doma. V tomto článku vám představíme 10 jednoduchých pozic, které jsou vhodné pro začátečníky.

Jóga doma: 10 jednoduchých pozic pro začátečníky

  1. Tadasana (pozice hory): Tuto pozici můžete praktikovat stojíc přímo na podložce. Nohy jsou vedle sebe, ruce jsou volně podél těla. Ramena jsou daleko od uší, pánev je podsazená a žebra a břicho jsou vtažené dovnitř. Tato pozice pomáhá zlepšit držení těla a uvolňuje napětí v zápěstí a ramenou.
  2. Adho Mukha Svanasana (pes hlavou dolů): Tato pozice začíná na podložce na všech čtyřech. Poté zdvihněte boky a přenesete váhu těla na nohy a ruce tak, aby záda bylo rovná. Nohy mohou být pokrčené. Tato pozice uvolňuje napětí v krku, zápěstí a zádech.
  3. Balasana (pozice dítěte): Tuto pozici můžete začít vkleče na podložce. Poté se snažte s ohnutými pažemi dosáhnout co nejdále dopředu a sklonit hlavu k podlaze. Tato pozice pomáhá uvolnit napětí v zádech a krku.
  4. Bhujangasana (kobra): Lehněte si na břicho a poté se pokuste se zvednout nahoru pouze horní polovinu těla. Hrudník protlačujte dopředu, lopatky tlačte k sobě a ramena mějte uvolněná. Tato pozice zlepšuje pružnost páteře a také pomáhá posílit zádové svaly.
  5. Vrikshasana (strom): Tuto pozici můžete praktikovat stojíc na jedné noze. Poté přiložte druhou nohu k vnitřní straně stehen a položte ji na něj. Tato pozice pomáhá zlepšit stabilitu a koncentraci.
  6. Virabhadrasana I (bojovník I): Tuto pozici praktikujete vestoje na podložce s jednou nohou dopředu a druhou vzadu. Poté se snažte s narovnané paže zdvihnout nahoru. Přední noha je pokrčená, boky směřují vpřed a zadní noha je napnutá. Zadní chodidlo je vytočené mírně do strany. Tato pozice zlepšuje svalovou sílu a pružnost.
  7. Trikonasana (trojúhelník): Tuto pozice vykonáte vstoje na podložce s nohama od sebe. Poté se snažte jednou rukou sáhnout co nejdále dolů k zemi nebo na holeň a druhou rukou se natáhnout nahoru. Záda jsou rovná a nohy také. Tato pozice uvolňuje napětí v bocích a posiluje nohy i boční břišní svalstvo.
  8. Paschimottanasana (ohyb v předklonu): Sedněte si na podložku s rovnýma nohama. Poté se snažte s ohnutými pažemi sáhnout co nejdále dopředu a sklonit hlavu k nohám s rovnými zády. Tato pozice uvolňuje napětí v dolní části zad a podporuje trávicí systém.
  9. Viparita Karani (nohy na zdi): Lehněte si na záda a poté zvedněte nohy nahoru a položte je na stěnu. Tato pozice pomáhá zlepšit cirkulaci krve a uvolňuje napětí v nohách.
  10. Savasana (pozice mrtvoly): Tuto pozici praktikujete vleže na zádech s rukama a nohama volně roztaženýma. Tato pozice pomáhá uvolnit napětí v celém těle a uklidnit mysl.

Závěr

Jóga je skvělý způsob, jak udržet tělo a mysl v kondici. Můžete si zkusit jógu doma a začít pomalu s jednoduchými pozicemi. V tomto článku jsme si představili 10 jednoduchých pozic, které jsou vhodné pro začátečníky. Je důležité si pamatovat, že jóga by měla být praktikována pravidelně a s respektem ke svému tělu.


Mohlo by vás také zajímat:

volný čas
Femmes.cz – Copyright © 2024