femmes logo

Jóga pro pokročilé: náročnější pozice pro zkušené jogíny

23. 2. 2023
jóga pro pokročilé

Obsah

Jóga je dnes velmi populární a má mnoho příznivců po celém světě. Jedná se o disciplínu, která kombinuje fyzické cvičení s meditací a uvolňováním stresu. Základními principy jógy jsou správné dýchání, zlepšení flexibility a síly těla a uklidnění mysli.

Pro ty, kteří již mají zkušenosti s jógu, může být náročnější a významnější výzvou vyzkoušet náročnější pozice. Tyto pozice jsou často méně známé a náročnější na provedení, ale zároveň mohou být velmi přínosné pro rozvoj fyzičky a ducha.

Následující jsou některé z náročnějších pozic pro zkušené jogíny:

  • Sirshasana (Stoj na hlavě)

Tato pozice je jednou z nejoblíbenějších pozic v józe. Jedná se o invertovanou pozici, ve které je celá váha těla na hlavě a ramenou. Tato pozice pomáhá zlepšovat krevní oběh v mozku a zlepšovat koncentraci.

  • Bakasana (Jeřáb)

Tato pozice je náročnější především z důvodu, že zahrnuje váhu těla na pažích. Bakasana se nazývá také jako “Jeřáb”, protože tělo v této pozici připomíná tohoto ptáka. Pozice Jeřába zlepšuje sílu paží a pomáhá zlepšit rovnováhu.

  • Eka Pada Rajakapotasana (Holubí král)

Tato pozice je pro mnoho lidí velmi náročná kvůli svému rozsahu pohybu a potřebě flexibility v oblasti kyčlí a ramen. Eka Pada Rajakapotasana, nebo také pozice holubího krále, je další náročná pozice jógy, která vyžaduje hloubkovou pružnost v kyčlích a ramenou. Tato pozice může pomoci zlepšit flexibilitu a sílu dolní části zad a zlepšit krevní oběh v těle.

  • Natarajasana (Král tanečníků)

Tato pozice je kombinací opravdu dobré rovnováhy, flexibility a také síly. Pozice začíná stojem vzpřímeně na jedné noze, s druhou nohou ohnutou vzadu. Natarajasana má mnoho fyzických a mentálních výhod. Pomáhá zlepšit rovnováhu a soustředění, rozvíjí pružnost, sílu a koordinaci. Tato pozice také stimuluje trávicí systém a posiluje dolní končetiny, zápěstí a hýždě. Mentálně může pomoci uklidnit mysl a vyrovnat se s emocemi.

  • Eka pada koundinyasana II (Vzpor provaz)

Eka pada koundinyasana II je pozice, která vyžaduje sílu břišních svalů a ramenou. Začíná se v pozici planku, pak se přesune váha těla na ruce, zatímco se jedna noha zvedne a ohne se v koleni a kotníku, aby se dostala do výšky. Poté se provede rotace těla a nohy, aby se jedna noha položila na vnější stranu paže a druhá noha se natahuje do strany. Tato pozice vyžaduje vyvážení a sílu, ale může posílit břišní svaly a ramena.

  • Pincha Mayurasana (Stojka na předloktí)

Pincha Mayurasana, nebo také stojka na předloktí, je náročná pozice, která vyžaduje silnou středu těla sílu v ramenou a koordinaci. Začíná se v pozici psa hlavou dolů, přičemž se ruce přesunou dopředu a předloktí se položí na zemi. Poté se zvedne tělo a nohy a tělo se posune směrem vpřed. Pokud je tělo vysoko nad zemí, pokoušíme se narovnat nohy. Pokud se vám podaří udržet tuto pozici, budete mít pocit síly v horní polovině těla a zlepšíte svou koordinaci a stabilitu.

Tipy a rady

Pro ty, kteří chtějí vyzkoušet tyto náročnější pozice jógy, je důležité neztrácet trpělivost a trénovat pravidelně. Tyto pozice nejsou pro začátečníky. Důležité je také mít na paměti, že jóga není soutěž a nejde o to, kdo dokáže pozici udělat dříve nebo lépe. Jde spíše o to, posunout své tělo a mysl do nových dimenzí a zlepšit své zdraví a duševní pohodu.

Je důležité si uvědomit, že náročnější pozice by měly být prováděny pouze zkušenými jogíny a pod dohledem zkušeného instruktora jógy. Pokud se snažíte provádět tyto pozice doma bez předchozí zkušenosti, můžete si způsobit zranění.

Všem zkušeným jogínům bychom také doporučovali začlenit do svého cvičebního režimu náročnější pozice postupně a s postupem času. Je důležité dávat pozor na své tělo a respektovat své limity.

Závěr

V závěru bychom mohli říct, že jóga je skvělou disciplínou pro zlepšení zdraví a pohody. Náročnější pozice mohou být skvělou výzvou pro zkušené jogíny, ale je důležité provádět je s opatrností a postupně. Pokud se vám podaří vyzkoušet náročnější pozice jógy, můžete si být jisti, že si zlepšíte své zdraví, sílu a pohodu.


Mohlo by vás také zajímat:

volný čas
Femmes.cz – Copyright © 2024